Czy jest możliwość zajścia w ciążę, jeżeli partner ma 60 procent płodności?

Mam problem, od 1,5 roku nie umiem zajść w ciążę z moim partnerem. Ze mną jest wszystko ok, mam już dzieci z innym partnerem. Mam takie pytanie: czy jest możliwość zajścia w ciążę, jeżeli partner ma 60 procent płodności? Mój partner oświadczył mi, że dał sobie zrobić mały zabieg, żeby polepszyć plemniki. Czy można takie coś wykonać i na czym polega taki zabieg? Bardzo bym prosiła o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie wiem, co ma Pani na myśli, mówiąc że partnera ma „60% płodności”. W badaniu nasienia oceniamy w procentach kilka parametrów. Być może u Pani partnera stwierdzono żylaki powrózka nasiennego. Jest to schorzenie dość często występujące wśród mężczyzn z problemami z płodnością. Operacja usunięcia żylaków może przynieść poprawę jakości nasienia, nie jest to jednak reguła. Konieczne jest kontrolne wykonanie badania nasienia po operacji, by sprawdzić, czy przyniosą one pożądany efekt. Wynik badania powinni Państwo skonsultować z urologiem. Wtedy będą Państwo wiedzieli, jak duże są Państwa szanse na dziecko.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!