Czy jest możliwość, że przy lekach hormonalnych można zajść w ciążę?

Witam. Jestem kobieta w wieku 30 lat.

Od około roku biorę leki M*****. Niedawno zaczęłam współżycie. Ponieważ, mieszkamy dość daleko od siebie ostatni raz wspołżyliśmy miesiąc temu. Od tego czasu mój organizm oszalał. Często jest mi słabo, boli mnie głowa, czuję się chora, jest mi niedobrze, puchną mi dłonie i stopy. Mój brzuch stwardniał, jakbym miała problemy z trawieniem. Po 21 dniach brania tabletek miałam krwawienie, ale bardzo słabe raczej plamienie, zazwyczaj mam dość obfite krwawienie. Mieszkam w gorącym klimacie Australii, jeśli to może tlumaczyć zachowanie mojego organizmu. Czy jednak jest możiwość, że przy tak silnych lekach hormonalnych mogłam zajść w ciążę? Czy test wykarze że jestem w ciąży, jeżeli biorę tabletki, nie wiem czy powinnam pójść do lekarza?

Czy w ogóle jest możliwe że po dwóch tygodniach odczuwałabym dolegliwości? Magdalena

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Opisane przez Panią objawy nie są charakterystyczne dla ciąży (oprócz uczucia osłabienia). Wydają się raczej być związane z działaniem niepożądanym tabletek (czy wcześniej już występowały?) lub infekcją, albo też rozpoczyna się u Pani jakieś zaburzenie hormonalne (należałoby zmierzyć poziom hormonów tarczycy). Może Pani zrobić test ciążowy, pigułki nie wpływają na jego wynik. Powinna Pani też zgłosić się do lekarza, żeby pomógł znaleźć przyczynę Pani złego samopoczucia.

Pozdrawiam serdecznie!