Czy jest nadzieja, że nie pojawią się blizny po ospie wietrznej?

Mam 19 lat i po raz pierwszy przechodzę ospę wietrzna. Obawiam się najbardziej o pozostanie blizn w widocznych miejscach jak np twarz. Czy jeśli nie będę rozdrapywać ani naruszać krostek jest nadzieja że obejdzie się bez blizn? A jeśli trzeba czymś smarować to czym?

Ospa wietrzna z reguły nie pozostawia blizn. Aby uniknąć drapania można np. używać rękawic kuchennych :) Ponadto w razie silnego świądu lekarz może dołączyć leki przeciwhistaminowe. Ważna jest także codzienna higiena, aby nie dochodziło do nadkażeń zmian skórnych, w tym wypadku dobrze sprawdza się roztwór z gencjany. Warto pamiętać także o tym aby nie doprowadzać do nadmiernego przesuszania skóry i odpowiednio ją nawilżać. W przypadku powstania blizn warto skontaktować się z dermatologiem estetycznym, który dobierze odpowiednią dla Pani terapię.