Czy jest realne realne ryzyko zajścia w ciążę długiej kuracji antybiotykami?

Witam, stosuję tabletki antykoncepcyjne Yasminelle. W poprzednim miesiącu zachorowałam na angine, w zwiazku z tym dostałam antybiotyk na 5 dni (sumamed), który zaczełam brać jeszcze na 2 tabletki przed zakończeniem blistra oraz w przerwie 7 dniowej, niestety antybiotyk ten nie pomógł i dostałam jako kolejny amoksilav, który brałam także w czasie 7 dniowej przerwy i jeszcze 1 dzień bo rozpoczęciu kolejnego blistra tabletek anty. Po zakończeniu kuracji antybiotykowej, zapobiegawczo postanowiłam o abstynencji 7 dniowej od stosunków, 8 dnia odbyłam stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia (jedynie tabletki), potem już wróciłam do normalnej aktywności seksualnej. W związku z powyższm mam pytanie czy istaniało ewentualne realne ryzyko zajścia w ciążę po tak długiej kuracji antybiotykami, nawet pomimo zażywania osłonek przy antybiotyku (np. Enterol) i 7 dniowej przerwy od stosunku? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

W opisanej sytuacji zachowała się Pani prawidłowo, podczas antybiotykoterapii i 7 dni po należy stosować dodatkową ochronę. W takim razie nie powinno dojść do zapłodnienia.