Czy jest ryzyko ciąży w wyniku 12-godzinnego opóźnienia w przyjęciu tabletki?

Witam. Mój problem polega na tym, że biorę tabletki antykoncepcyjne „Diane”, w zeszły poniedziałek tj. 22.01 zapomniałam wziąć tabletkę, zdążyłam ją już po upłynięciu 12godzin. Od tamtego czasu tabletki brałam już regularnie. Wczoraj 30.01 doszło do współżycia, bez dodatkowego zabezpieczenia. Czy jest ryzyko? Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej nie ulega zmniejszeniu, natomiast jeśli minęło więcej niż 12 godzin, skuteczność ochrony może się zmniejszyć.

W takim wypadku należy zażyć zapomnianą dawkę, tak jak Pani to zrobiła.
Jeśli był to pierwszy tydzień - przez 7 dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji, np. prezerwatywę. Jeśli był to drugi tydzień, a wcześniej nie zdarzało się pominąć tabletki, to nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji.
U Pani minęło 8-9 dni, wiec tabletki powinny działać prawidłowo.