Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jest ryzyko zakażenia toksoplazmozą?

Witam, chciałabym wiedzieć, czy w opisanej poniżej sytuacji istnieje ryzyko zarażenia się tokspolazmozą. Na moim osiedlu jest ileś bezdomnych/wolnożyjących kotów. Ja mam psa. Pies siłą rzeczy wchodzi na ziemię ogródkową, gdzie czasem na pewno, wśród żywopłotów przebywają(są tam widywane) i być może załatwiają się koty. Ostatnio na spacerze pies zaczął kuleć i musiałam obejrzeć mu łapy, czy nic mu nie weszło. Ubrudzilam trochę rękę ziemią, po której chodził. Po powrocie do domu umyłam ręce, ale w międzyczasie dotykałam innych przedmiotów: telefonu, smyczy, klamki. Moje pytanie: czy ewentualne bakterie toksoplazmozy mogły pozostać na tych przedmiotach lub zostać przyniesione do domu na łapach psa i czy istnieje dla mnie ryzyko zarażenia się. Jestem w ciąży, dlatego tak bardzo się obawiam.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania

Teoretycznie ryzyko istnieje, ale w praktyce można by uznać, że każde miejsce na dworze może stanowić potencjalne źródło zakażenia. Najważniejsza jest higiena - właśnie umycie rąk po spacerze, umycie zabrudzonyh łap psa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy