Czy jest się jeszcze czego bać?

Witam. Przygotowuję się do ciąży, w związku z tym przeprowadziłam kilka istotnych badań. Problem mam z cytomegalowirusem. Mianowicie w styczniu CMV miałam dodatnie w klasie Igm i Igg (igm 0,658 index, dodatnie > = -0,500) (igg 242,9 U/ml dodatnie> = 15). Powtórzyłam badanie w marcu i okazało się, że Igm jest wątpliwe (0,490 index), natomiast Igg spadło do 218 U/ml. W czerwcu przeprowadziłam kolejne badanie i wyszło Igm ujemne (Igm wyniosło 0,71 Index, ujemnny < 0,85) a igg 351,9 AU/ml czyli dodatnie (ujemny < 6,0).

Byłam z tym u lekarza, ale nie potrafi mi odpowiedziec na pytanie, czy proces chorobowy się zakończył (ponieważ Igm ujemne nie zawsze świadczy o zakończeniu aktywności CMV). Ostatnie badanie wykonywane było w innym laboratorium, stąd też inna jednostka. Dlatego mam pytanie: czy takie wyniki badań świadczą o zakończeniu procesu chorobowego czy też jeszcze on trwa? Naczytałam się dużo o tym w internecie i znalazłam wiele sprzecznych informacji. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Uznaje się, że kontakt z wirusem CMV, co za tym idzie zakażenie, dotyczy wg. różnych źródeł od 55 do 95% populacji ludzi dorosłych. U zdecydowanej większości z nich raz przebyta infekcja nie nawraca, a wirus jest "uśpiony" przez resztę życia.
W związku z tym, że u Pani nastąpiła redukcja przeciwciał w klasie IgM, przy utrzymującym się poziomie w klasie IgG należy uznać, że organizm walczy sobie z wirusem. Tak więc nie powinie on stanowić już zagrożenia dla potencjalnej ciąży.

W celu upewnienia się, proponowałbym zgłosić się do poradni chorób zakaźnych, gdzie udzielą Pani odpowiednich informacji. W celu dokładniejszej diagnostyki można również oznaczyć ilościowo liczbę kopii CMV DNA w surowicy - jest to jednak badanie drogie i zarezerwowane tylko dla pewnych grup pacjentów. Warto jednak się o nie zapytać.
Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.