Czy jest spora szansa, że jest to poprostu jakaś przewlekła infekcja, którą trzeba zdiagnozować?

Dzień dobry, Prośba o interpretację. Dziecko lat 4 i 10 miesięcy. W listopadzie wyczuwalna kulka na węźle chłonnym szyjnym. Obecnie powiększone węzły chłonne szyjne dość znacząco oraz wyczuwalne w pachwinach. Synek czuje się dobrze i nie choruje (chyba w styczniu był tylko chory kilka dni). Czy mam się bać czy jest spora szansa, że jest to poprostu jakaś przewlekła infekcja, którą trzeba zdiagnozować? CRP oraz OB w normie. Morfologia w normie poza: NEUT% = 64,9 [30-55] LYMPH% = 29 [35-60] NEUT w liczbach bezwzględnych w normie 6,4 [1,65-7,7] LYMPH w liczbach bezwzględnych w normie 2,87 [1,9-8,4] Poza normą są jeszcze: MCV=70,3 [75-87] RDW-SD=35,3 [37-57]

Lek. Paweł Szadkowski

Myślę, że nie ma pan większych powodów do niepokoju. Węzły chłonne mogą być czasem wyczuwalne w pachwinie (co nie znaczy że są one powiększone), w obrębie szyi mogą wynikać ze stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej lub górnych dróg oddechowych. Warto zadbać o higienę jamy ustnej i udać się do stomatologa, a fakt wyczuwalnych węzłów chłonnych zgłosić lekarzowi pediatrze przy najbliższej wizycie.