Czy jest szansa na to, że moje dziecko będzie mówić i chodzić?

Witam,

mam 4-letnią córeczkę, od 15 miesiąca ma rozpoznanie opóźnienia psychoruchowego. Urodziła się zdrowa z 10 punktami, do dziesiątego miesiąca rozwijała się prawidłowo, siedziała niesamodzielnie (oparta), gaworzyła, chodziła w chodziku. Zaniepokojona tym, że dziecko nie siedzi samodzielnie i robi się wiotkie udałam się do lekarza. Otrzymałam skierowanie do ośrodka szybkiej interwencji w Potoku w celu zdiagnozowania dziecka przez specjalistów. Lekarze orzekli opóźnienie psychoruchowe. Zalecono mi rehabilitacje ruchową logopedyczną. Jest pod kontrolą neurologa wykonane ma EEG, tomograf, rezonans, badania genetyczne pod kątem zespołu Retta oraz badania cytogenetyczne, a także metaboliczne wyniki tych badań są dobre. Wykluczono także autyzm. Jest pod stałą opieką rehabilitanta i logopedy, nauczyła się siadać i raczkować, ale mając 4 lata, nie stoi samodzielnie, nie chodzi i nie utrzymuje samodzielnie równowagi w pionie, nie wypowiada żadnych słów, buja się do przodu i do tyłu, nie potrafi skupić się dłuższy czas na jednej rzeczy, rozumie co do niej mówimy, ale bardzo trudno wyegzekwować od niej wykonania najprostszej rzeczy np. podania lalki. Jestem zaniepokojona, co może być przyczyną opóźnienia i nie wiem co jeszcze powinnam zrobić? Bardzo proszę o pomoc. Wykonane miała jeszcze badanie słuchu.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Przyczyną opóźnienia mogą być czynniki wrodzone (np. w czasie ciąży na skutek infekcji mamy, związane z chorobami, które ujawniły się w czasie ciąży np. toksoplazmoza)  lub okołoporodowymi (niedotlenienie w czasie porodu, itp). Poza tym jest Pani również w kontakcie z poradnią genetyczną i domyślam się, że wciąż trwają badania, które pozwolą postawić lub wykluczyć konkretną diagnozę. Najtrudniej jest odpowiedzieć na pytanie, kiedy Pani córka zacznie mówić i chodzić. Opóźnienie rozwoju jest już dość duże w stosunku do rówieśników i może dzięki rehabilitacji, córeczka zacznie samodzielnie poruszać się dopiero za jakiś czas (rok, może więcej). Rozwój mowy idzie w parze z rozwojem motorycznym, więc trudno powiedzieć czy Pani córeczka zacznie mówić w ogóle. Najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie komunikacji alternatywnej przy stymulowaniu mowy czynnej, co pozwoli dziecku i Państwu znaleźć klucz do porozumiewania się:)

Pozdrawiam

Witam. Pytanie, co może być przyczyną opóźnienia Córeczki proszę kierować do lekarzy prowadzących dziecko. Nikt nie jest w stanie dać Pani odpowiedzi na pytanie, czy Córka będzie mówić i chodzić. Robi Pani wszystko, co w Pani mocy, zaś dziecko jest pod stałą opieką specjalistów, zatem należy ufać, iż stan dziecka się znacząco poprawi.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/