Czy jest szansa zajścia w ciążę?

Mam 16 lat i jestem kobietą. 2 dni temu współżyłam z moim chłopakiem. Miałam wtedy dni niepłodne. Mimo to zabezpieczyliśmy się prezerwatywą, która nie zsunęła się, ani nie pękła. Wzięłam także tabletkę "po", po 44h. Czy jest szansa zajscia w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Żadna metoda antykoncepcyjna nie daje pewności, jedynym sposobem na pewne uniknięcie ciąży pozostaje powstrzymanie się od współżycia. Trzeba jednak pamiętać, że przy prawidłowo stosowanych, nowoczesnych metodach zabezpieczenia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest zaniedbywalnie niskie. Przy używaniu prezerwatywy owa niepewność ma swoje źródło we wspomnianych przez Panią przypadkach zsunięcia się lub pęknięcia prezerwatywy. Pani połączyła użycie prezerwatywy ze stosunkiem przerywanym. Szansy na zajście w ciążę w takiej sytuacji praktycznie nie ma.

Mam wrażenie, że bardzo przesadza Pani w swych obawach. Uważam też, że wzięcie w opisanej sytuacji tabletki "po" jest nieodpowiedzialne, żeby nie powiedzieć bezmyślne. Tabletka ta zawiera bardzo silną dawkę hormonów i niesie ze sobą całą baterię skutków ubocznych. W żadnym wypadku nie może być ona traktowana jako rutynowy środek antykoncepcyjny, jej funkcją jest "ratowanie" sytuacji typu pęknięta prezerwatywa.

Pozdrawiam i życzę więcej rozsądku na przyszłość.