Czy jest szansa, że schudnę 5 kg?

Mam 15 lat, mam jedynie 156 wzrostu i ważę 53/54 kg ;/. Od 2 lat mój brzuch rośnie. Dawniej była to jedna "oponka" a teraz są jeszcze dwie mniejsze. Nie widać mojego brzucha ponieważ muszę stale zasłaniać go pod szerokimi bluzkami itp. W mojej rodzinie nikt praktycznie nie jest szczupły. Mało się ruszam, jem dużo słodyczy. Kompletnie nie mam silnej samowoli. Regularnie jem śniadania i kolacje. Mój przykładowy jadłospis wygląda tak : rano-6.30 - jogurt naturalny+otręby+herbata (2 łyżeczki cukru), ok. godz. 10 w szkole zjadam jakiegoś batona, chrupki itp. (czasem jem ok.3 batonów), o godz.11.30 jem obiad w szkole, ok 15 jem obiad w domu, ok 18 jem kolacje (kanapki z masłem i pomidorem) pije jakieś 1,5 l wody dziennie. Czy jest szansa abym schudła ok.5 kg w miesiąc? Czy mogłaby Pani/mógłby Pan napisać mi przykładowy jadłospis który ułatwi mi utratę zbędnych kilogramów? Proszę o pomoc.
15 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie powinnaś stosować diety odchudzającej, która znacznie redukuje ilość spożywanych kalorii, ponieważ Twój organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. powinnaś jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie do godziny po przebudzeniu, a kolację (najlepiej produkty czystobiałkowe) na ok. 3 h przed snem. Pij co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata). Z diety należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (masło, margaryna, smażone produkty). W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej polecam warzywa oraz owoce- jako źródło witamin.
Z tego co piszesz, największe problemy masz z ograniczeniem słodyczy. Postaraj się znaleźć "zamienniki", które będą mogły stopniowo odzwyczajać Cię od cukrów prostych (jogurty pitne, owoce, warzywa, sałatki owocowe, jakieś dietetyczne słodkości (nie mam tutaj na myśli produktów light, tylko np. własnej produkcji muesli - z podpiekanymi otrębami, suszonymi bananami, orzechami itp.).
Jadłospis możesz ułożyć sama - stosując powyższe zasady i uwzględniając swoje preferencje.

Do diety warto dołączyć aktywność fizyczną. Nie tylko poprawi ona Twój wygląd, ale pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Możesz wybrać dowolny rodzaj sportu, który lubisz: rower, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie, itp. Docelowo dłużej niż 40 min, przez około 5 dni w tygodniu).

Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi)- brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.

Pozdrawiam