Czy jest to borelioza?

Mam 33 lata. Od jakiegoś czasu na mojej szyi pojawia się plamka, zazwyczaj wychodzi po wysiłku lub kąpieli. Lekarz skierował mnie na badania pod kierunkiem boreliozy.

Dzisiaj odebrałam wyniki i, niestety, nie umiem ich zinterpretować. Wynik borelioza IgG 90,63 Ru/ml, ujemny<16, wątpliwy 16-22, dodatni>22; borelioza IgM 4,13 RU/ml, ujemny<16, wątpliwy 16-22, dodatni >22.

Wskazana kontrola za dwa tygodnie. W zeszłym roku miałam kleszcza, jednak nie zauważyłam u siebie rumienia. Miałam lekko obniżoną odporność, łapałam często przeziębienia, więcej nic nie zauważyłam. Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż strasznie się boję czy czegoś nie zaniedbałam. Z poważaniem, zrozpaczona.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Wyniki badań przeciwciał świadczą o tym, że miała Pani w przeszłości kontakt z boreliozą. Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych nie zaleca włączania antybiotykoterapii u osób bez objawów klinicznych.

Pani co prawda nie miała rumienia wędrującego, ale objawy grypopodobne mogą również być objawem boreliozy (zwłaszcza jeśli towarzyszy im gorączka > 38 st. C).

W związku z tym sądzę, że czeka Panią miesięczne leczenie antybiotykiem, wcześniej jednak powinna Pani zweryfikować wyniki badania przy pomocy testu Western Blot (lekarz chorób zakaźnych powinien dać Pani skierowanie).

Pozdrawiam