Czy jest u mnie duże ryzyko rozwoju chorób przez palenie?

Witam. Jestem młodą kobietą, mam 30 lat i między 14 a 22 rokiem paliłam papierosy, nawet paczkę dziennie. Myślałam, że skoro dawno temu palenie rzuciłam, to ryzyko powstania nowotworu czy innych chorób związanych a paleniem mnie nie dotyczy. Teraz dowiedziałam się, że ryzyko jest większe nawet po 25 do 30 lat od rzucenia palenia, co mnie przeraziło. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Dzień dobry,

cieszę się, że dała Pani radę z odrzuceniem palenia.

Wracając do pytania najlepszym wyjściem będzie udanie się do specjalisty pulmonologa który oceni stan płuc dróg oddechowych za pomocą badań diagnostycznych oraz badaniem fizykalnym.

Proszę również zdrowo odżywiać się oraz nawadniać organizm.

Nie zapominać o wysiłku fizycznym.

Pozdrawiam