Czy jestem bardzo otyła i czy po schudnięciu będzie wisiała mi skóra?

Mam 12 lat, ważę 85 kg, a 176 cm wzrostu. Ćwiczę codziennie na basenie i mam wf. Prawie każdy z mojej rodziny jest otyły. Czy mam szansę jeszcze schudnąć 35 kg bez żadnych wahań, czy potem miałabym problemy ze zwisającą skórą?

Witaj,
Twoje BMI na siatkach centylowych przekracza 97 centyl, co oznacza, że występuje u Ciebie otyłość. Nie piszesz jednak nic na temat swojego odżywiania, trudno mi więc ocenić, czy nadmierne kg są efektem zbyt kalorycznej diety, czy też są jakieś inne powody. Aby wykluczyć chorobowe przyczyny otyłości koniecznie pójdź na wizytę do pediatry.
Oczywiście masz szansę na pozbycie się zbędnych kg, bez efektu jojo. Bardzo ważne jest na początku ustalenie celu. Nie powinnaś chudnąć aż 35 kg. Twoim celem powinno być pozbycie się ok. 20 kg - już wtedy Twoja waga będzie mieściła się w normie.
Musisz to jednak rozłożyć w czasie - najlepiej gdyby proces chudnięcia trwał ok. 40 tygodni (pół kg tygodniowo). Wtedy masz największą szansę na to, aby to był ubytek trwały. Oczywiście nie osiągniesz tego, jeżeli nie nauczysz się zdrowych nawyków żywieniowych, które będziesz cały czas stosować. Dobrze, że już jesteś aktywna fizycznie. Tak trzymać!
Ponieważ zbędnych kg masz dość dużo, zachęcam Cię do umówienia się z dietetykiem, który specjalnie dla Ciebie napisze plan żywieniowy i w trakcie chudnięcia, będzie Cię uczył zdrowych nawyków żywieniowych.
O wszystkim koniecznie porozmawiaj z rodzicami.
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska