Czy jestem otyły?

Mam 13 lat 172 wzrostu i 78 kg wagi. Chciałem dodać że nie czuje się źle z tą wagą, np. na wf jestem jednym z najlepszych chłopaków. I jeszcze w ogóle to zawsze byłem taki duży np mój rozmiar stopy to 46! Chcę tylko wiedzieć czy jestem otyły.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 26,44 i znajduje się dokładnie na 97 percentylu. Oznacza to, że jesteś na granicy nadwagi i otyłości.
Bardzo dobrze, że jesteś sprawny fizycznie. Postaraj się regularnie uprawiać sport, taki który sprawia Ci przyjemność. Pomoże Ci to w walce z nadwagą.

Ponadto powinieneś zweryfikować swoją dietę i postarać się nie spożywać produktów kalorycznych. Unikaj produktów typu fast-food (zapiekanki, frytki, pizza, hamburgery, kebab itp.), potraw smażonych i tłustych, chipsów, słonych przekąsek (krakersy, paluszki, orzeszki), cukru i słodyczy, ciast, ciasteczek, produktów cukierniczych (drożdżówki, pączki), słodzonych gazowanych napojów.
Zapoznaj się z artykułem
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-z-nadwaga

Pozdrawiam