Czy jestem w ciąży, czy lekarz się pomylił?

Witam, 10 grudnia 2011 miałam okres, 23 grudnia doszło do współżycia, 27 grudnia miałam 1 kropelkę krwi, 29 grudnia test wyszedł z bardzo bladą kreską, 05 stycznia 2012 zrobiłam betaHCG - wyszła 1. Zrobiłam parę testów ciążowych albo blada kreska, albo kreska wyraźna tylko nie gruba, a jedynie cienka. 12 stycznia byłam u lekarza, bo już nie wiedziałam, co myśleć. Stwierdził, że widzi pęcherzyk ciążowy 2,7 mm. Dlaczego nie wyszła mi beta? Dlaczego te testy takie dziwne? Czy pęcherzyk ciążowy jest prawidłowy, który to dzień, tydzień? Dlaczego miałam te kropelki krwi 4 dni po współżyciu? Czy to prawidłowa ciąża, czy lekarz mógł się mylić? Robił USG, przepisał Duphaston. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani ciąża może mieć ok. 4 tygodnie (ok. 2 tygodnie, licząc od zapłodnienia), biorąc pod uwagę wielkość pęcherzyka ciążowego. Pęcherzyk ciążowy widoczny jest w jamie macicy w badaniu USG zwykle przy poziomie betaHCG nie mniejszym niż 1500 mIU/ml. Takie stężenie powinno też być wykryte w badaniu krwi wykonanym w tym okresie. Możliwe jednak, że ciąża od początku nie rozwija się prawidłowo, stężenia betaHCG spadają zamiast rosnąć i dojdzie do straty. Stąd też tak niejednoznaczne mogą być wyniki testów ciążowych. Póki co, jest tak wcześnie, że trudno jednak powiedzieć coś na pewno. Powinna Pani udać się na kontrolne badanie USG za tydzień-dwa- wtedy wiele się wyjaśni. Niestety wiele wczesnych ciąż kończy się obumarciem i poronieniem. Życzę oczywiście, żeby nie stało się to Państwa udziałem. Duphaston ma za zadanie podtrzymać ciążę w przypadkach niewydolności ciałka żółtego, czyli przy zbyt niskim stężeniu progesteronu. Kropelka krwi, którą Pani zaobserwowała, mogła świadczyć właśnie o niewydolności ciałka żółtego, choć jeśli plamienie wystąpiło po raz pierwszy i było tak skąpe, to jest to zdecydowanie za mało, by diagnozować tego typu zaburzenia hormonalne (albo jakiekolwiek inne schorzenia). W każdym razie lek ten z pewnością ciąży nie zaszkodzi. Jeśli plamienie wystąpi ponownie, trzeba będzie udać się do ginekologa, który zajmie się diagnozowaniem i wdroży odpowiednie postępowanie, zależnie od tego czy będzie Pani w ciąży czy nie.

Pozdrawiam serdecznie!