Czy jeszcze kiedyś będę się normalnie czuć?

Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc:( mam 23 lata. 1,5 roku temu brałam tabletki antykoncepcyjne przez 7 miesięcy:( i chyba przez to zniszczyło mi się całe życie:( W czasie brania tabletek miałam straszne myśli. Wmawiałam sobie różne historie, że niby jest jakiś chłopak, który może mi się podobać. Pojawiły się lęki, że mogę coś do kogoś czuć, a podkreślam, że nie zapoznawałam się z nikim, bo tego nie potrzebuję – jestem w szczęśliwym związku od 3 latek i już niedługo bierzemy ślub:) Poszłam do lekarza, bo przez okres 1 roku nie dostawałam okresu:( czułam się fatalnie psychicznie, nie radziłam sobie sama z sobą:( a te natrętne myśli o facecie przychodziły tylko przed okresem!!! A potem mijały po tygodniu i było znów wszystko okej. Lekarz zlecił mi badania hormonalne i okazało się, że mam prolaktynę 2900, gdzie norma jest 530:( A progesteron bardzo niski:( Te myśli mnie wykańczają, jestem bardzo nerwowa, nie czuję chęci życia!!! A nie chcę nic zmieniać w swoim życiu, bo kocham mojego chłopaka nad życie!!! Dlaczego to znika, a przed okresem znów przychodzi, i tak co miesiąc jak w kalendarzu:( Ja tak nie chcę żyć nie chce myśli, których bym nigdy nie zrobiła!!! Do teraz nie czuję się najlepiej, chyba popadłam w depresję:( ale mam osobę, która mnie w tym wspiera i kocha nad życie:) Proszę o pomoc!!!

Witaj!

Sytuacja, którą opisujesz może być konsekwencją zaburzeń hormonalnych, które mogą pojawić się podczas stosowania antykoncepcji. Warto, abyś pamiętała, że stosując antykoncepcję ingerujesz w gospodarkę hormonalną, której praca do tej pory wynikała z naturalnych, wewnętrznych predyspozycji organizmu - natomiast teraz będzie uzależniona od przyjmowanych leków. Zmienne stany emocjonalne mogą być konsekwencją zażywanych środków.

Proponowałabym, abyś porozmawiała zarówno ze swoim ginekologiem jak i chłopakiem. Obsesyjne myśli dotyczące innych mężczyzn, które pojawiły się u Ciebie podczas stosowania antykoncepcji mogą wynikać z Twojego podejścia do samej antykoncepcji. Nie zapominajmy, że kontrola swojej płodności może sprzyjać bezpiecznym kontaktom z innymi partnerami, nie tylko z tym którym jest się związanym.

Twoje obsesje pozwoliłabym zinterpretować sobie w nurcie psychodynamicznym, jako fantazje, poprzez realizację których chciałabyś się czuć wyzwolona, a fakt antykoncepcji sprzyja zachowaniu "wierności" partnerowi. Być może takie myśli mają kompensować Ci zachowania, których nie wypełnia Twój partner? Jeśli Twoje myśli nie dadzą Ci spokoju, proponowałabym wizytę u psychoterapeuty, z którym dojdziesz do źródła tych lęków i przy odpowiedniej terapii pozbędziesz się tych fantazji.

Powodzenia!