Czy jeżeli ktoś może mieć depresję, a nie jest tego świadomy i funkcjonuje tak jak dotychczas, to jest to szkodliwe?

Bliska mi osoba, za którą odpowiadam poniekąd, w ostatnich dniach bardzo się zmieniła... Z doświadczeń, jakie mam podejrzewam początek depresji. Młoda osoba nie chce dopuścić do siebie, że może jej coś takiego być, i wciąż wychodzi na zajęcia do szkoły, na spacer itp. Czy jej to może zaszkodzić, takie na siłę życie, kiedy ma ochotę na leżenie w łóżku? Dla upewnienia się i pokazania jej, że jednak potrzebna jest pomoc fachowa, dam jej ten test, co znalazłam na stronie, bo na ten moment to ona nie chce nic z tym zrobić.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

nie jestem pewien, czy to początek depresji. Jeśli zmiana zachowania, izolowanie się występują przez kilka ostatnich dni, to być może taki stan związany jest z reakcją na jakąś sytuację stresową w szkole, wśród rówieśników, w domu. Jeśli jednak sprawa się przeciąga w czasie, to warto zastanowić się właśnie nad depresją.

Oczywiście, jak każda nieleczona choroba, również depresja ma swoje negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Zastanowiłbym się również, czy nie jest to problem związany z alkoholem lub narkotykami.

Wydaje mi się, że najlepiej podejść do sprawy w ten sposób, iż Pani podopieczny ma pewien problem. Na razie nie wiemy, co dokładnie się dzieje - może to być depresja, a może coś innego - np. problemy reaktywne, zaburzenia emocjonalne, trudności stresowe. Każdy nierozwiązany problem z reguły odbija się na nas w końcu negatywnie. Tak jak kula śniegowa staczająca się w dół nabiera rozpędu i masy, tak trudności mogą się piętrzyć.

Na początek proponowałbym wizytę u psychologa - z pewnością nie zaszkodzi, a może wiele pomóc i wyjaśnić. Może warto będzie rozważyć wizytę u lekarza rodzinnego?

Pozdrawiam serdecznie