Czy kamień byłby widoczny na usg?
Po wcześniejszym zapaleniu nerki wykonała usg. Wynik usg : znacznie poszerzony UKM-zastoj, poszerzony poczatkowy odcinek moczowodu lewego do 12mm. Co to może być i czego mogę się spodziewać? Czy to kamień? Dodam że wcześniej (3tyg temu) miałam zapalenie nerki stwierdzone przez lekarza (ból w boku i brzuchu oraz wysoką gorączka) po podaniu antybiotyku Cipronex i leków rozkurczowych ból po tygodniu przeszedł. Teraz nie odczuwam żadnego bólu. Oczywiście jestem umówiona na wizytę do urologa jednak bardzo się denerwuje co to może być. Czy kamień byłby widoczny na usg? Czy jest on nie zawsze widoczny? Czy będzie to jakiś torbiel?

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Pani objawy i opis USG mogą wskazywać na kamicę moczową. Badanie USG w większości przypadków pozwala na szybkie i nieinwazyjne określenie lokalizacji złogu, obecności lub braku wodonercza oraz ewentualnie stwierdzenie zmian anatomicznych sprzyjających powstawaniu kamicy. Jest to jednak badanie dynamiczne, a interpretacja jego jest subiektywna i zależy m.in. od jakości sprzętu i doświadczenia badającego - wynika z tego, że nie ma 100% czułości w obrazowaniu złogu. Sugeruję przyjmować odpowiednio duże ilości płynów i czekać na wizytę u urologa.