Czy kąpiel po stosunku wpływa na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Witam, staramy się z narzeczonym od 2 miesięcy o maleństwo. Słyszałam, że aby zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia nie powinnam bezpośrednio po stosunku (jak to mam w zwyczaju) brać kąpieli, a jedynie zadowolić się szybkim prysznicem.
I tu moje pytanie: czy kąpiel ma jakiś wpływ na mnie czy to tylko plotka? Czy powinnam jeszcze czegoś unikać bezpośrednio po stosunku?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Być może "dokładna" kąpiel stwarza pewne ryzyko wypłukania nasienia z pochwy i przez to zmniejszenia szansy na zapłodnienie. Nie wydaje mi się jednak, aby kąpanie się istotnie wpływało na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę- w końcu nawet irygacja pochwy nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Radzę więc zachowywać się swobodnie i podejść do starań na luzie. To z pewnością pozytywnie wpłynie na szanse powodzenia.
Pozdrawiam serdecznie!