Czy każda sytuacja stresująca daje nawroty depresji?

Biorę stimuloton od listopada.Moja depresja zaczela sie po przykrych przezyciach wskótek czego pojawił sie okropny lęk przed snem bałam sie zasnąć to było okropne,teraz jest juz lepiej wróciłam do pracy,od 4 miesięcy czułamsie zdecydowanie lepiej nawet lekarz zaproponował powolne odsawienie leku ja sama juz myslałam ze choroba mnie opusciła ......Postanowiłam wrócic do mojej drugiej pracy-do spiewania i nagle trach!!!!spiewałam cała noc i nagle po nieprzespanej nocy lęk wrócił!!!!byłam załamana bo tak sie cieszyłam ze juz zacznę żyć normalnie...........dlaczego to wróciło???Jagoda.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

jak sama Pani pisze depresję oraz lęk przed zaśnięciem wywołało konkretne wydarzenie. Bierze Pani lek, który poprawia nastrój i działa przeciwlękowo, ale samo doświadczenie wciąż jest w Pani pamięci, że się tak wyrażę "nierozpracowane". Lek działa na objawy, ale nie leczy bezpośrednio przyczyny. Nieprzespana i stresująca dla organizmu noc jak najbardziej mogła w takiej sytuacji wywołać wcześniejsze objawy.

Poza leczeniem farmakologicznym powinna Pani podjąć również psychoterapię; najlepiej u osoby, która ma doświadczenie w terapii tego typu zaburzeń, np. w ośrodku leczenia nerwic. Odpowiednio przeprowadzona terapia na pewno pomoże Pani uporać się z problemem. Proszę być dobrej myśli.

Inna kwestia jest taka, że leki przeciwdepresyjne generalnie bierze się długo, a odstawianie można rozpocząć conajmniej 6 miesięcy po widocznej poprawie. Nie chciałabym wchodzić w kompetencje lekarza, u którego podjęła Pani leczenie, proszę go jednak o tych objawach poinformować.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!