Czy kolejne łyżeczkowanie nie wpłynie na moją płodność?

Witam, mam pytanko: w czerwcu miałam łyżeczkowanie z powodu obumarłej ciąży. Ostatnio byłam u lekarza i pani doktor znalazła polip endometrialny. Kazała zrobić kolejne USG po kolejnej miesiączce, a ja teraz trochę się niepokoję - czytałam, że polipy się łyżeczkuje.

Czy kolejne łyżeczkowanie nie wpłynie na moją płodność? Mam 26 lat i z pierwszej ciąży bardzo się cieszyliśmy i czekaliśmy na nią, a teraz, gdy można starać się znowu, to jakiś polip… :( Co mnie czeka, jeśli wyjdzie, że on naprawdę jest? Proszę o odpowiedź. Dziękuję, Ewa.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Polipy endometrialne można usuwać za pomocą dwóch metod: łyżeczkowania jamy macicy lub histeoskopii. Ta druga polega na precyzyjnym usunięciu samego tylko polipa pod kontrolą wzroku - wnętrze jamy macicy obserwuje się poprzez wprowadzoną do niej kamerę, zmianę usuwa się używając narzędzi, które umieszcza się w macicy tą samą drogą.

Łyżeczkowanie jest metodą rzeczywiście bardziej traumatyzującą i obarczoną ryzykiem powstania zrostów wewnątrzmacicznych (aczkolwiek ryzyko to nie jest duże).

Jeśli rozpoznanie polipa potwierdzi się, może Pani poprosić swojego lekarza o skierownaie do ośrodka, w którym preferuje się tę drugą metodę w leczeniu polipów (w Warszawie jest to np. Oddział Ginekologii w Szpitalu Bródnowskim).

Pozdrawiam serdecznie!