Czy kolonoskopia w moim przypadku jest wskazana?

Dzień dobry, mam 26 lat i w poniedziałek mam poddać się badaniu - kolonoskopii. Moja Babcia zmarła na raka jelita grubego, więc lekarz genetyk zalecił mi to badanie (oprócz wstydliwych problemów z "wymianą gazową", nie odczuwam żadnych dolegliwości). Pojawiły się u mnie następujące wątpliwości: 1. Czy nie jestem za młoda na to badanie? Wykonuje się je raczej u osób starszych - musi być ku temu jakiś powód. 2. Czy jest ono w ogóle potrzebne w moim przypadku? 3. Czy nie wywoła ono powikłań lub nie grozi uszkodzeniem? Nie wiem czy poddać się zabiegowi, czy po prostu z niego zrezygnować. Z góry dziękuję za odpowiedź

Szanowna Pani, badanie jest jak najbardziej wskazane. Proszę się nie bać. Badanie jest bardzo istotne a także bezpieczne. Pozdrawiam