Czy kolor paska na teście ciążowym ma znaczenie?

Witam!
Kilka dni temu zrobiłam domowy test ciążowy i wynik był pozytywny. W ciągu kilku kolejnych dni zrobiłam jeszcze 2 testy i też były pozytywne. tyle, że kolor paska pojawiającego się był bardzo jasny, dużo bledszy od tego kontrolnego. Czy jest możliwe, że testy wyszły niepoprawnie i nie jestem w ciąży, czy też kolor paska nie ma znaczenia. Czy może jest tak, że organizm produkuje zbyt małe ilości hormonu i stąd to niskie stężenie co z kolei może doprowadzić do poronienia? To jest moja 3 ciąża i 2 wcześniejsze poroniłam, więc stąd moje obawy.

Bardzo proszę o rzeczowa odpowiedź.
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Rozumiem, że po dwóch stratach ciąży może Pani mieć silne obawy. Na szczęście są one jednak bezpodstawne. Domowy test ciążowy jest metodą jakościową, nie zaś ilościową, diagnozowania ciąży. Wynik pozytywny- a taki stwierdzamy niezależnie od tego, w jakim stopniu wybarwiony jest pasek testowy- mówi nam jedynie o tym, że jest Pani w ciąży (ewentualnie, jeśli poroniła Pani w ciągu ostatnich kilku tygodni, wynik ten może być spowodowany utrzymującym się jeszcze w Pani organizmie większym od zera poziomem betaHCG). To, czy ciąża przebiega prawidłowo, ocenić można dopiero (wstępnie) badając stężenie betaHCG we krwi (najlepiej co najmniej dwukrotnie, w kilkudniowym odstępie) i/lub wykonując badanie USG.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!