Czy konieczna jest biopsja płuca u 41-latka?

Czy w przypadku rozpoznania D38.1 (spikularny guzek o wymiarach 15mmx15mm w płucu) wykonuje się biopsję i na podstawie wyniku badania histopatologicznego podejmuje się decyzję o leczeniu operacyjnym, czy może do podjęcia decyzji o operacji wystarczy wynik badania PET-CT? SUVmax guzka wynosi 9. USG śródpiersia nie wykazało niepokojących zmian.

Lek. Paweł Szadkowski

Aby móc usunąć zmianę, lekarz musi mieć wynik histopatologiczny, uzyskany poprzez biopsję. Nie każdą zmianę można usuwać, dlatego lekarz nie podejmie się zabiegu nie wiedząc, czym owa zmiana jest.