Czy konieczna jest operacja kolana u 29-latka?

Czy uraz jest operacyjny? Dzień dobry, miałem wykonane MR kolana, na opisie widnieje zapis " zastarzałe, złożone uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej typu "rączka od wiadra" z podłużnym pionowym pęknięciem wewnętrznej części łąkotki i jej zwichnięciem przyśrodkowym w kierunku dołu międzykłykciowego" Dodam jeszcze, że jestem już po rekonstrukcji ACL kolana prawego i po dwukrotnym szyciu MM, to miał miejsce w 2010-2012 roku. Czy według Państwa uraz ten kwalifikuje się do kolejnej artroskopii?

Witam, za nim odpowie specjalista ortopeda to moim zdaniem w pierwszej kolejności powinien Pan udać się na stacjonarną wizytę w celu wykonania badania fizykalnego po którym specjalista ortopeda zapozna się z płytką badania i oceni czy staw kolanowy kwalifikuje się do artroskopii.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Trudno z racji odległości odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie. W pierwszej kolejności zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą. Możliwe, że w opisanym przez Pana przypadku będzie wymagane wykonanie artroskopii kolana, żeby mieć precyzyjny obraz nieprawidłowości w obrębie stawu. Jednakże decyzję o takim postępowaniu powinien podjąć wyłącznie lekarz specjalista.

Zazwyczaj w przypadku uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej wskazane jest leczenie artroskopowe, umożliwiające naprawienie chorych struktur w stawie kolanowym.

Należy zaznaczyć również, że taki rodzaj urazu powstaje głównie na skutek skręcenia kolana, a także przy stosowaniu niewłaściwych i długotrwałych pozycji, jaką jest między innymi kucanie.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia

https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-przygotowanie-do-zabiegu-zabieg-postepowanie-po-zabiegu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.