Czy konieczna jest terapia hormonalna u 19-latki?

Czy konieczna jest terapia hormonalna w przypadku braku miesiączki? Mam 19 lat i nigdy nie miałam miesiączki. W wieku 12 lat miałam radioterapię miednicy i teraz mam nieaktywne jajniki, więc raczej jestem bezpłodna. Dobrze się czuję i nie chcę mieć dzieci, ale nie wiem czy przez to, że nie podejmę się leczenia będę miała jakieś inne problemy zdrowotne. Chcę tylko wiedzieć czy ta terapia jest konieczna.

Lek. Paweł Szadkowski

Estrogeny wytwarzane przez zdrowe jajniki nie tylko zapewniają prawidłowy cykl miesiączkowy, ale mają też wiele innych funkcji. Jedną z bardzo ważnych rzeczy jest wpływ na kości - po menopauzie, gdy jajniki "przestają działać" ryzyko osteoporozy jest bardzo duże. Warto zrobić diagnostykę hormonalną. Wtedy lekarz będzie mógł stwierdzić, czy terapia jest konieczna.