Czy konieczne jest wykonanie TK jamy brzusznej?

Dzień dobry, Mam pytanie, które może wydawać się trochę śmiesznie mianowicie jakiś tydzień temu 6 letnie dziecko uderzyło mnie kilkukrotnie w brzuch. Od tego czasu ciągle boli mnie brzuch po lewej stronie i po prawej, poza tym po jedzeniu i piciu zbiera mi się na wymioty chodź je powstrzymałem. Poza tym pojawił się czarny stolec, byłem na USG brzucha wszystko ok nie ma żadnego krwawienia ani widocznych skutków urazu, jednak ból jest i to dość silny, czy przy tak pożarnej blachej sytuacji mogło dojść do jakiegoś uszkodzenia narządów wewnętrznych? Robić TK brzucha itd? Czy moje obawy są przesadzone? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Dobry wieczór,

opisane objawy wymagają konsultacji gastrologa który w tracie badania fizykalnego oraz per rectum oceni stan zdrowia i zleci odpowiednią diagnostykę do objawów klinicznych.

Warto przed wizytą wykonać podstawowe badania laboratoryjne takie jak morfologia z rozmazem, CRP, próby wątrobowe i trzustkowe, badanie kału na krew utajoną.

Gdyby okazało się, że jest odległy jest termin wizyty to wskazana wizyta u lekarza pierwszego kontaktu który do czasu wizyty u gastrologa zapozna się z Pana dolegliwościami i zleci odpowiednie zalecenia.

Co do badania obrazowego TK jamy brzusznej jest wymagane skierowanie od specjalisty np gastrologa lub innego lekarza specjalisty chyba, że radiolog w badaniu USG j brzusznej zalecił badanie TK to wtedy z opisem takiego badania pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu wtedy może on wydać skierowanie na badanie specjalistyczne.

Moim skromnym zdaniem gastrolog jest odpowiednim lekarzem w opisanej przez Pana objawów ale jeśli problem okaże się z byt odległa wizyta u specjalisty to zalecam wizytę u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Pozdrawiam