Czy korzystanie z komputera i internetu ma wpływ na ciążę?

Witam!
Bardzo dużo korzystam z internetu i komputera, i jestem w ciąży, zawsze zastanawiam się, czy to nie szkodzi dziecku, czy to nie ma wpływu na jego rozwój? Czy nie przechodzi jakieś promieniowanie na dziecko?
Bardzo proszę o odpowiedź?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, gdyż nie przeprowadzano zbyt wielu badań w tym zakresie. Na podstawie dostępnej wiedzy, można jednak powiedzieć, że korzystanie z internetu bezprzewodowego (Wi-Fi), czyli związanego z emitowaniem promieniowania radiowego, najprawdopodobniej nie powoduje istotnego zagrożenia dla dziecka.
Jedno z badań dowiodło natomiast, że kobiety korzystające często z telefonu komórkowego w ciąży narażają swoje dziecko na zaburzenia zachowania i nadpobudliwość w przyszłości. Z tego samego powodu również dziecko do lat 7 nie powinno używać takiego telefonu. Telefon komórkowy emituje, podobnie jak sieć Wi-Fi, fale radiowe. Są one jednak dużo słabsze - ustalono, że dwudziestu minutom rozmowy przez telefon komórkowy odpowiada rok przebywania w pomieszczeniu, w którym działa internet bezprzewodowy.
Sądzę więc, że nie ma potrzeby istotnie ograniczać korzystania z internetu, ale warto zmniejszyć ilość czasu spędzanego na rozmowach przez komórkę, dla całkowitej pewności, że nie szkodzi Pani nienarodzonemu dziecku.

Pozdrawiam serdecznie!