Czy krople Xynosaline są niebezpieczne dla płodu?

jestem w 8 tyg ciazy i przez jakis czas stosowalam spray do nosa xynosaline,wczoraj przeczytalam ze moze on powodowad wady rozwojowe u plodu co mnie martwi.jest to moja druga ciaza w pierwszej dbalam o wszystko do tej podeszlam troche na luzie i zapomnialam spr przed zadtosiwaniem(myslam ze dzialaja tylko punktowo),czy naprawde te krople sa takie niebezpieczbne dla plodu i czy na usg plenatarnym w 12 tyg bedzie mozna wykryc ewentualne wady spowodowane przez ten lek.

Lek. Paweł Szadkowski

Ksylometazolina podana donosowo będzie działać przede wszystkim miejscowo (substancja nie wchłania się w dużym stopniu do krwi) i wydaje mi się, że przy krótkim stosowaniu nie powinna pani mieć powodu do nadmiernego niepokoju. Jakkolwiek producent musi poinformować o potencjalnej szkodliwości, ponieważ w praktyce nie da się jej wykluczyć. Od tej pory proszę pamiętać o uważnym stosowaniu każdego leku podczas ciąży.