Czy krwiak jest grożny, może uszkodzić płód?

Czy zniknie całkiem? Czy dziecko będzie zdrowe? Mam ogromną prośbę!
W zeszłym roku widniała na waszej stronie odpowiedź na pytanie zadane powyżej. Czy moglibyście ponownie to wyświetlić lub przesłać do mnie? Bardzo mi na tym zależy.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Nie wiem niestety, gdzie znajduje się poszukiwane przez Panią pytanie i odpowiedź. Nie sprecyzowała Pani, na jakim etapie ciąży Pani jest, jak duży jest wykryty u Pani krwiak oraz czy ma Pani dodatkowe objawy, tj. krwawienie z dróg rodnych. Krwiak pozakosmókowy to zjawisko dość często wykrywane w badaniu USG w pierwszym trymestrze (nawet w 25% przypadków). Jest uważany za czynnik ryzyka poronienia, jednak zazwyczaj wchłania się całkowicie do 20 tygodnia, nie dając żadnych powikłań. Należy więc kontrolować zmianę ultrasonograficznie. Jeśli występuje krwawienie, konieczny jest bardzo oszczędzający tryb życia (aż do leżenia włącznie). Jeśli nie ma krwawienia, to oszczędzanie się również jest zalecane, ale nie musi ono być tak rygorystyczne- wystarczy unikać przemęczania się, dźwigania, polegiwać, nie współżyć płciowo. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego należy się konsultować przede wszystkim z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam serdecznie!