Czy krwiak podkosmówkowy jest groźny dla ciąży?

Witam,
w 9 tyg. Ciąży, podczas badania USG wykryto u mnie krwiak podkosmówkowy o wym. 20X10x5 mm. Nie było żadnego krwawienia ani plamienia. Świetnie się czuję. Jednak od 2 tyg. leżę w łóżku i wstaję tylko do toalety. Teraz zaczyna się 12 tydz.
Przyjmuję kwas foliowy i 2 razy dziennie po 3 tabl. l***. Proszę o odpowiedź, czy taki krwiak jest bardzo groźny dla ciąży, czy jest on duży i jak często trzeba go kontrolować?
Proszę także o informację, jak bardzo muszę się oszczędzać, czy mogę wyjść na krótki spacer albo pojechać niedaleko samochodem do rodziny?
Dodam, że jest to moja druga ciąża. Pierwsza zakończyła się porodem 10 miesięcy temu. Nie było żadnych komplikacji.
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozpoznany u Pani krwiak jest średniej wielkości. Krwiak pozakosmówkowy to częste znalezisko w USG w pierwszym trymestrze ciąży (towarzyszy nawet 25 proc. ciąż). Zazwyczaj zmiana ta wchłania się całkowicie do 20 tygodnia ciąży, bez powikłań.

Zazwyczaj nie ma konieczności całkowicie leżącego trybu życia przy obecności krwiaka, skoro nie występuje krwawienie z dróg rodnych. Każdy przypadek jest jednak indywidualny, dlatego powinna Pani skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, w kwestii stopnia koniecznego oszczędzania się w obecnej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!