Czy krwioplucie powinno być powodem do zmartwień?

Od tygodnia przechodzę wirusowe zapalenie gardła, które również przeszło na krtań. Pojawił się bezgłos, uczucie „przytkania” oraz wydzielina z zatok. Pracuję głosem, więc nadwyrężenie krtani nie jest czymś nadzwyczajnym. Jednakże wczoraj i dziś wraz z flegmą odkrztusiłam krew. Póki co są to 2 pojedyncze przypadki. Krew jest raczej ciemnoczerwona, nie są to nitki krwi. Wygląda bardziej jak skrzep. Główną wydzieliną jest krew, a nie żółta flegma, której w tych przypadkach nie widać. Wciąż odczuwam pieczenie i podrażnienie gardła oraz nadwyrężenie krtani, które tym bardziej daje się we znaki, gdy chwilę mówię (bezgłos znikł, jednak produkcja głosu dalej jest ciężka). Biorę teraz Sinupret, Sudafed, Momester, Xylometazolin oraz Gardimax w sprayu. Czy takowe krwioplucie powinno być powodem do zmartwienia? W pozostałych przypadkach odkrztuszania czy smarkania nie ma śladów krwi, jedynie te 2 odrębne póki co przypadki.
KOBIETA, 24 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry.

Istnieje wiele przyczyn krwioplucia, dla tego w opisanym przez Panią objawów wskazana konsultacja laryngologiczna z diagnostyką.

Badanie laryngologiczne z endoskopią - diagnostyka endoskopowa górnych dróg oddechowych służy do dokładnego badania górnych dróg oddechowych.

Endoskop zawiera układ optyczny umożliwiający obejrzenie niedostępnej okolicy ciała.

W przypadku górnych dróg oddechowych badanie endoskopowe jest szczególnie przydatną metodą w diagnostyce schorzeń które zostały opisane przez Panią, nosa, nosogardła, uszu, krtani i gardła dolnego to pozwoli na dokładną ocenę i diagnozę problemu który nie powinien być bagatelizowany.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk