Czy łatwo rozpocząć leczenie?

Jak wygląda dostęp do specjalisty psychologa czy psychiatry w Polsce? Jak długo będę czekać na wizytę i ile kosztuje wizyta prywatna, w razie gdyby kolejka była za długa dla mnie?

ponad rok temu

Na wizytę u psychiatry nie czeka się w każdym przypadku tyle samo, wszystko zależy od konkretnej poradni. Niekiedy jednak czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy. Trzeba skontaktować się z poradnią psychiatryczną według dawnej rejonizacji. Może się tak zdarzyć, że w nagłej sytuacji uda się wizytę przyspieszyć. Nie umiem powiedzieć, ile kosztuje wizyta prywatna, bo to zależy od wielu czynników, np. województwa, tytułów lekarza – profesor ma wyższe stawki, wiele zależy od kierownictwa poradni itd.

Podstawowa opieka psychologiczna, tj. konsultacja, w trakcie której psycholog rozpozna problem i pokieruje w odpowiednie miejsce działa całkiem sprawnie. Wystarczy mieć skierowanie do poradni psychologicznej od lekarza pierwszego kontaktu, a następnie zapisać się na konsultację. Czas oczekiwania będzie różny w zależności od poradni, ale zwykle nie jest dłuższy niż tydzień. Zupełnie inaczej jest natomiast z psychoterapią refundowaną przez NFZ- kolejki do psychoterapeutów są bardzo długie i czas oczekiwania może wahać się od kilku miesięcy, do roku, półtora. Cena prywatnej konsultacji psychologicznej, lub sesji z psychoterapeutą w dużym mieście to koszt rzędu 100-150zł.