Czy lek Ospen może obniżyć skuteczność antykoncepcji?

Witam, przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Dionelle, w niedzielę rozpoczęłam trzecie opakowanie. Niestety najprawdopodobniej złapałam anginę i lekarz zasugerował stosowanie antybiotyku Ospen 1500. Czy ten lek może obniżyć skuteczność antykoncepcji? Czy jeżeli został odbyty stosunek w dniu poprzedzającym zażycie antybiotyku to czy istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Lek. Paweł Szadkowski

Tak, ten antybiotyk może obniżyć skuteczność tabletek. Należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji podczas przyjmowania antybiotyku i 7 dni po zakończeniu. Jeśli stosunek odbył się przed zażyciem antybiotyku, ochrona powinna być zachowana.