Czy lekarka powinna zmierzyć przezierność karkową?

Witam, jestem w 13 tc. Wg ostatniej miesiączki to 12w4d. A wg usg gdzie CRL wynosi 64,9mm to 13tc plus/minus 4 dni. Dziecko żywe, tylko ciężko było uchwycić echo serca, gdyż się wierciło, echo było słychać z oddali (usg dopochwowe). Dzisiaj byłam na badaniu, i lekarka robiła to usg, wyłapywała to echo, patrzyła na kręgosłup. Ale nic nie mierzyła itp., a czytałam, że mniej więcej w tym okresie mierzy się na przykład przezierność karkową. Nie wiem czy inne rzeczy też się sprawdza w tym okresie ciąży. Dała mi tylko skierowanie na badania prenatalne (usg) między 20 a 23 tc ze względu na przewlekłą toksoplazmozę.
Moje pytanie, czy to normalne że lekarka nie mierzyła np tej przezierności, czy raczej powinno mnie to zastanawiać i powinnam się udać do innego lekarza?
Bardzo proszę o informację. Serdecznie dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Rzeczywiście, między ukończonym 11 a 13 tygodniem i 6 dniami trwania ciąży wykonuje się standardowo badanie USG, w którym określamy tzw. przeziernośći karkową i długość kości nosowej (a także inne parametry, o których przeczyta Pani np. w artykule w naszym serwisie: http://parenting.pl/portal/usg-w-ciazy). Proponuję zapytać lekarza, czy wykonał powyższe pomiary. Być może nie zapomniał o nich, lecz z pospiechu nie poinformował Pani o wynikach i nie zanotował ich? Badanie USG ok. 20 tygodnia ciąży również należy do standardu w opiece prenatalnej- miałaby Pani je wykonane, niezależnie od toksoplazmozy.
Pozdrawiam serdecznie!