Czy lekarz dobrze mi pomaga? Jestem w ciąży?

Witam, odkąd pamiętam mam problemy z regularną miesiaczką. Czasem bywało tak, że nie było jej przez 4 miesiące. Udałam się więc z tym problemem do ginekologa i dostałam tabletki antykoncepcyjne aby wyregulowały mi miesiączkę. W tym też czasie współżyłam z chłopakiem. Później przerwałam stosowanie tabletek. Przez jakieś 3 miesiące miałam w miarę regularne okresy z ewentualnym przesunięciem tygodniowym, ale później znów miesiączka się nie pojawiła.

Wiedziałam, że to nie może być ciąża ponieważ nie współżyłam. Nie było jej przez 3 miesiące i znów sie udałam do ginekologa i ponownie dostałam recepte na tabletki antykoncepcyjne. Miałam je brać przez 3 miesiące - te 3 miesiące minęły. Ostatnią miesiączkę spowodowaną odstawieniem miałam 27 czerwca i trwała do 1 lipca. Potem już nie brałam i miałam nadzieję, że miesiączka wystąpi, ale jej nie ma, a jest 4 sierpnia. Czy to w porządku?

W tym czasie współżyłam, był stosunek przerywany i wiem, że jest taka możliwość, że jestem w ciąży. Jak duża to możliwość? Ostatni stosunek był 30 lipca. Kiedy będę mogła zrobić sobie test na obecność hormonu b-HCG we krwi? Po jakim czasie zrobić test, aby wyniki były pewne? No i dlaczego te moje miesiączki wciąż są tak chaotyczne? Czy lekarz w dobrym kierunku prowadzi moje leczenie? Martwie się o swój organizm, ciąża w obecnym momencie nie będzie spełnieniem moich marzeń, ale i tak się ucieszę, bo to dar życia:)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najwyraźniej cierpi Pani na jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne. Czasem w takich przypadkach stosuje się antykoncepcję hormonalną, jednak nie zawsze z dobrym skutkiem. Wprowadzane hormony mogą bowiem również spowodować rozregulowanie równowagi organizmu.

Radzę Pani poprosić swojego lekarza o skierowanie na badania hormonalne (z krwi). Pozwolą one ustalić, jaka jest przyczyna nieregularnych miesiączek. Jest to istotne również w kontekście Pani przyszłych planów prokreacyjnych, ponieważ rzadkie, nieregularne miesiączki wiążą się z rzadszymi owulacjami (część cykli jest prawdopodobnie w ogóle bezowulacyjna).

Oczywiście powinna Pani również wykluczyć ciążę. Ponieważ nie wiadomo, kiedy ma wystąpić menstruacja, i tym samym nie wiemy, kiedy (i czy w ogóle) miała miejsce owulacja, to trudno ocenić, czy wykonany teraz test będzie wiarygodny. Radzę Pani umówić się na wizytę do swojego ginekologa i krótko przed nią wykonać test z krwi (poziom betaHCG). Badanie to daje szybsze i bardziej wiarygodne wyniki niż testy z moczu.

Pozdrawiam serdecznie!