Czy lekarz może się pomyli określając wiek ciąży przy badaniu ginekologicznym?

Jestem zdaniem lekarza w 28 tygodniu ciąży. Coś mi się nie zgadza. Miałam w listopadzie miesiączkę, ale też mdłości co nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało. Do tego teraz lekarz na usg stwierdził, że moje dziecko jest bardzo duże. Mam bardzo duży brzuch, od jakiegoś czasu z piersi leci mi pokarm. Pod koniec listopada byłam u lekarza, a on powiedział, że mam mięśniaka.
Czy mógł się pomylić? Tak w ogóle to jest moja 4 ciąża i do tego pod koniec 3 miesiąca miałam bardzo silne ruchy. Teraz zmieniłam lekarza, ale na zadane przeze mnie pytanie czy 7 to jest możliwe, lekarz milczy.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli podczas wizyty u lekarza w listopadzie była Pani badana tylko rękami, nie wykonano USG, to możliwe, że lekarz się pomylił. Krwawienia przypominające miesiączkę, aczkolwiek nie tak obfite, mogą się w pierwszym trymestrze zdarzać, szczególnie w terminach, w których wypadałaby miesiączka. Kiedy miała Pani pierwsze badanie USG? Najbardziej miarodajne, jeśli chodzi o wyznaczanie terminu porodu, jest USG wykonane w pierwszym trymestrze, między 7 a 11 tygodniem ciąży. Później różne płody rosną w różnym tempie, dlatego trudno oszacować czas trwania ciąży.
Pozdrawiam serdecznie!