Czy lekarz może stwierdzić ciążę przez badanie ginekologiczne?

Witam. Jestem młodą kobietą, mam 19 lat. Mam pewnien problem i już sama nie wiem, czy ja sobie wmawiam to, że mogę być w ciąż,y czy też naprawdę jest to możliwe. Współżyłam z chłopakiem w ostatnim dniu po miesiączce (gdzie cykle zwykle trwają powyżej 30 dni). Okres mi się spóźniał, zrobiłam test ciążowy - wyszedł wynik negatywny. Po 4 dniach dostałam miesiączke (3 dni duże krwawienie i 2 dni słabe). Kilka dni później strasznie bolało mnie podbrzusze, w końcu napuchła mi pochwa. Ze strachu ponownie zrobiłam test ciążowy (rano) i także wyszedł negatywny wynik. Udałam się do lekarza. Stwierdził, że nie jestem w ciąży i mam małą nadżerke, przepisał mi globulki dopochwowe (ale czy lekarz mógł stwierdzić poprzez zwykłe badanie, bez usg, to czy jestem w ciąży czy nie? Przypominam, że od stosunku do wizyty u ginekogola mineło 45 dni).

Uspokoiłam się trochę, ale po tym dalej czułam mały ból w podbrzuszu. Teraz przeszło. Jednakże czuję jakby mój brzuch był inny (nie wiem jak to opisać). Mam częste wzdęcia i bóle pleców. Nie wiem, co o tym myśleć. Wiem, że na zdrowy rozum ciąża tu nie powinna mieć miejsca, ale ja nigdy nie miałam żadnych problemów ze zdrowiem, dlatego boję się i widzi Pan/Pani... miesiączka, test ciążowy, lekarz nie pozbawił mnie obawów, może dlatego, że naczytałam na różnych forach opini kobiet, a to, że testy się mylą, miesiączka może wystąpić w czasie początkowej ciąży... Bardzo proszę mi napisać, co Pan/Pani o tym myśli, potrzebuję opini kogoś, kto się na tym zna.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Niektórzy lekarze (szczególnie ci starszej daty) potrafią bez badania USG z dużym prawdopodobieństwem określić, czy kobieta jest, czy nie jest w ciąży. Sądząc z tego, co Pani napisała, prawdopodobieństwo, że pomimo wszystko zaszła Pani w ciążę, jest naprawdę nikłe. Obfite krwawienie nie ma miejsca w normalnej ciąży. Wzdęcia, pobolewania mogą być wynikiem stresu. Proszę się nie denerwować! Oczywiście, może Pani, dla pełnego uspokojenia się, wykonać jeszcze jeden test. Czułość ("wiarygodność") testów ciążowych jest bardzo duża.

Pozdrawiam serdecznie!