Czy lekarz się pomylił?!

Witam!
Jestem w 13 tygodniu ciąży. Nurtuje mnie taka sprawa. Będąc 2 tygodnie temu u lekarki została założona mi karta ciąży i wówczas lekarka do karty wpisała, że jestem w 9 tc.

Czytalam, iż w karcie ciąży przyjęło się do ustalenia tc korzystać z reguły Negellego (więc 11 powinien być). W zasadzie jest tam również wpisany termin porodu wiec można się połapać.
Czy na kolejnej wizycie zwrócić na to uwagę, czy lekarka zrobiła to dobrze?!
Pozdrawiam!!

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
W ocenie wieku zarodka w praktyce opiera się na dwóch metodach. Pierwszą jest metoda Negellego opierająca się na dacie wystąpienia ostatniej miesiączki - metoda dokładna jedynie przy regularnych cyklach.
Drugą metodą jest metoda oceny wieku ciążowego w pierwszym badaniu ultrasonograficznym. Jedynie korekta czasu porodu dokonana na podstawie pierwszego badania USG ciąży może zostać uznana. Badania wykonane w późniejszym czasie nie są miarodajne, gdyż wzrost płodu jest wtedy zależny od wielu innych czynników i zmienny osobniczo. Trudno ocenić czy Pani lekarz popełnił błąd. Być może wpisał wiek ciążowy korygowany wg. USG. Aby rozwiać wątpliwości proszę o to zapytać przy kolejnej wizycie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.