Czy leki bywają nieskuteczne?

Czytałem, że współczesne leki na depresję nie są niebezpieczne, ale czasem przecież ten lek trzeba zmieniać, bo coś idzie źle. Jakie można mieć złe doświadczenia z lekami?

ponad rok temu

Obecnie szacuje się, że w epizodach dużej depresji skuteczność leczenia wynosi 70-80%. Najbardziej zalecanym postępowaniem jest łączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapeutycznym. Spośród nurtów psychoterapii najlepsze efekty w leczeniu zaburzeń afektywnych przynosi kierunek behawioralno-poznawczy. Niestety niekiedy bywa tak, iż zastosowany lek jest nieskuteczny. Po 6-8 tygodniach leczenia właściwymi dawkami nie ma poprawy lub nie jest ona satysfakcjonująca dla pacjenta. Wtedy często zapada decyzja o zmianie leku. Zdarza się również, iż o zmianie leku przesądzają występujące po nim działania niepożądane. Mogą to być: nadmierna senność, spadek lub wzrost apetytu, uczucie niepokoju, rozdrażnienie, uczucie kołatania serca, zaburzenia akomodacji, suchość w jamie ustnej, zaburzenia funkcji seksualnych…