Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy leki bywają nieskuteczne?

Czytałem, że współczesne leki na depresję nie są niebezpieczne, ale czasem przecież ten lek trzeba zmieniać, bo coś idzie źle. Jakie można mieć złe doświadczenia z lekami?

ponad rok temu

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Obecnie szacuje się, że w epizodach dużej depresji skuteczność leczenia wynosi 70-80%. Najbardziej zalecanym postępowaniem jest łączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapeutycznym. Spośród nurtów psychoterapii najlepsze efekty w leczeniu zaburzeń afektywnych przynosi kierunek behawioralno-poznawczy. Niestety niekiedy bywa tak, iż zastosowany lek jest nieskuteczny. Po 6-8 tygodniach leczenia właściwymi dawkami nie ma poprawy lub nie jest ona satysfakcjonująca dla pacjenta. Wtedy często zapada decyzja o zmianie leku. Zdarza się również, iż o zmianie leku przesądzają występujące po nim działania niepożądane. Mogą to być: nadmierna senność, spadek lub wzrost apetytu, uczucie niepokoju, rozdrażnienie, uczucie kołatania serca, zaburzenia akomodacji, suchość w jamie ustnej, zaburzenia funkcji seksualnych…
 

Psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy