Tachyfilaksja a leki pochodzenia naturalnego

Witam serdecznie, chciałbym zadać pytanie dotyczące tachyfilaksji. Czy leki pochodzenia naturalnego podlegają zjawisku tachyfilaksji? Jeśli tak, czy jest ona odwracalna i ile czasu zajmie jej odwrócenie? Kiedyś zawsze mi się wydawało, że zjawisko to dotyczy jedynie sztucznych preparatów, wówczas organizm uodpornia się na działanie leku i przez jakiś czas preparat praktycznie nie działa albo trzeba go wziąć naprawdę dużo. Natomiast jak to wygląda w przypadku leków pochodzenia naturalnego? Czy one również podlegają zjawisku tachyfilaksji czy nie ma obaw i tego typu preparaty można przyjmować w dużych ilościach? Czy jednak istnieje ryzyko, że mój organizm uodporni się na działanie preparatu i na przykład po roku czy dwóch latach stosowania lek przestanie na mnie działać? Z góry dziekuję za informację i pomoc. Serdecznie pozdrawiam.

Jeśli lek działa poprzez oddziaływanie na receptory, może do tego dochodzić. Trzeba określić konkretny preparat, żeby można odpowiedzieć na to pytanie.