Czy leki uspokajające i nasenne mogą uzależniać?

Witam! Od jakiegoś czasu biorę tabletki uspokajające i nasenne. Poleciła mi je zaprzyjaźniona pani doktor, gdyż byłam nerwowa i nie mogłam spokojnie zasnąć. Biorę je od kilku miesięcy, chyba od czterech, i boję się czy mogę się uzależnić. Mam skłonność do uzależnień od leków. Wszystko się rozpoczęło od tajemniczej choroby syna (dziękuję za poradę w moim pytaniu o syna). Wracając do tematu, to czy powinnam odstawić leki? Trochę się boję syndromu uzależnienia od preparatu, w grę wchodzi również ilość spożywanych dawek leku (uspokajające - 3x2 tabletki, nasenne - 1x2 tabletki). Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Leki uspokajające oraz nasenne należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza psychiatry. Dlatego gorąco Panią namawiam do konsultacji z takim specjalistą. Bardzo ważne jest również zaufanie do lekarza prowadzącego leczenie.

Generalnie jednak - biorąc pod uwagę opisane przez Panią wcześniej problemy zdrowotne syna - namawiałabym Panią przede wszystkim do regularnych spotkań z psychologiem, a najlepiej podjęcie psychoterapii. Leki wyciszają Pani emocje i pomagają doraźnie uporać się z lękiem, niepokojem, zdenerwowaniem czy bezsennością, ale to właśnie psychoterapia może Pani pomóc samej lepiej radzić sobie ze stresem. Wsparcie ze strony psychologa może okazać się bardziej efektywne od leków. Proszę o tym pomyśleć, gorąco namawiam do podjęcia terapii.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty