Czy lot samolotem może mieć wpływ na ciążę?

Proszę o radę, jestem w 11 tygodniu ciąży i muszę wybrać się samolotem w około 15-godzinny rejs. Wylatuję za 4 dni, a wczoraj po badaniu USG wystąpiło u mnie silne krwawienie.

Pojechałam do szpitala na kontrolę. Lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, płód jest żywy, a krwawienie pochodziło z lewego jajnika. Lekkie krwawienie utrzymuje się nadal, ale zanika. Przyjmuję syntetyczny progesteron i oprócz tego lekarz poradził, żeby „zwolnić” i nie denerwować się.

Zastanawiam się, czy lot samolotem może mieć wpływ na ciążę? Czy krwawienie zdiagnozowane jako - z lewego jajnika – nie jest po prostu miesiączką w ciąży? Podobne krwawienie wystąpiło u mnie w 6 tygodniu i od tamtego czasu mam przepisany progesteron, dlatego podejrzewam, że krwawienie może być związane z terminami kolejnych owulacji?

Dodam, że mam 27 lat, jest to moja trzecia ciąża, obie poprzednie przebiegały bez problemów.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Podczas miesiączki krew pochodzi nie z jajnika, lecz z macicy, wydostaje się ona stamtąd wraz ze złuszczoną błoną śluzową. Nie wiem, co miał na myśli badający Panią lekarz, mówiąc, że krew pochodzi z jajnika. Obfite krwawienie jest jednak na tym etapie ciąży (jak zresztą na każdym innym) dość niepokojące. W pierwszym trymestrze mają prawo pojawiać się skąpe krwawienia czy raczej plamienia, natomiast większa ilość krwi nie jest normalna i świadczy o zagrażającym poronieniu.
Myślę, że najbezpieczniej byłoby darować sobie lot, tym bardziej że niektóre źródła naukowe mówią, iż latanie w pierwszym trymestrze jest przeciwwskazane nawet, gdy wszystko przebiega prawidłowo.

Wybór należy do Pani, ale z całą pewnością powinna Pani skonsultować tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym, który zna Pani pełną historię medyczną.

Pozdrawiam serdecznie!