Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mając osteoporozę i celiakię mam szansę na dziecko?

Witam.
Mam 21 lat i chciałabym mieć dziecko z moim narzeczonym. Tylko problem jest w tym, że właśnie mam dwie sprzeczne choroby na osteoporozę. Muszę jeść dużo wapnia, natomiast na diecie bezglutenowej to jest wykluczone.
Bardzo proszę o odpowiedź, będę bardzo wdzięczna. Jestem chora na osteoporozę i celiakię, jestem na diecie bezglutenowej i czy mogę zajść w ciążę?

 

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Nacięcie krocza podczas porodu

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Jeśli powodem osteoporozy jest uboga w wapń dieta, to należy ją zmienić. W przebiegu celiakii należy jedynie wyeliminować z diety gluten. Zaleca się zaprzestanie spożywania najczęściej spotykanych zbóż oraz produktów z nich powstałych, czyli głównie mącznych. Tymczasem istnieje wiele źródeł wapnia niezawierających w sobie składników zbożowych, jak produkty mleczne (ser żółty!), zupy gotowane na kości czy małe rybki spożywane w całości z ośćmi. Można dodatkowo suplementować wapń dodając co potraw drobno rozkruszone skorupki jaj. Z drugiej strony należy ograniczyć wypłukiwanie wapnia z organizmu przez całkowitą rezygnację z używania soli w kuchni oraz jedzenia słonych produktów. Niesolone jedzenie smakuje zdecydowanie lepiej, trzeba się jednak trochę przyzwyczaić. Podobnie kawa będzie "wymywać" wapń z organizmu. Walcząc z osteoporozą musi Pani również pamiętać o dostarczeniu odpowiedniej dawki witaminy D (słońce, ryby, tłuszcze, wątróbka) oraz zrezygnować z używek. 

Jeśli nie zna Pani przyczyny osteoporozy, warto udać się do endokrynologa, może się okazać że przyczyna ta będzie również utrudnienie zajścia w ciążę (hiperprolaktynemia, nadczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy). Konieczne może się też okazać stosowanie odpowiednich leków, m.in. bezpośrednio przeciw osteoporozie. 

Pozdrawiam serdecznie!
 

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy