Czy mam astmę?

Już od jakiegoś czasu, około pół roku czuję ciężar na piersiach, oddychanie sprawia mi problem, nie wydaje mi się ono, tak jak kiedyś, naturalne i odruchowe. Mam uczucie, że moje żebra ważą sto kilo. W nocy muszę spać przy uchylonym oknie, bo jest mi duszno, aczkolwiek nie kaszlę. Czy astma, może wywoływać objawy depresji, niechęć do życia, brak siły? Ja nie mam siły wstać, nie jestem w stanie odrabiać lekcji ani się uczyć, a nie długo matura. Może jednak to moje lenistwo, niechęć do życia, mój charakter. Poza tym nie uczę się już od jakiś trzech lat, ale w tedy jeszcze była w stanie się zmusić, chociaż do krótkiej nauki albo do czegoś przepisania. Teraz nie mam na to siły, mam ochotę leżeć i nic nie robić. Mam już dość. Najgorszy jest ten ból w klatce piersiowej. Może to moja paranoja, urojenia? Ludzie, gdy się boją, że zachorują lub myślą, że są chorzy, potrafią mieć objawy choroby. Poza tym wszyscy wokół mnie raczej uważają mnie za leniwą. Rano wstaje i chodzę do szkoły, więc może to skutek mojej niechęci do życia, nie wiem.

ponad rok temu

Witam!

Opisywane przez Panią objawy, takie jak trudności z oddychaniem, uczucie ciężkości w klatce piersiowej czy duszność, rzeczywiście występują u chorych na astmę. Jest jednak mało prawdopodobne, aby to astma była ich przyczyną w Pani przypadku. Biorąc pod uwagę pozostałe zgłaszane dolegliwości, wydaje się, że ich przyczyną może być depresja. Podobne objawy mogą jednak występować w innych chorobach, jak choćby w często spotykanej u dziewcząt w Pani wieku niedokrwistości (anemii). Warto więc udać się do lekarza, który po dokładnym badaniu i zleceniu niezbędnych badań postawi diagnozę.