Czy mam boreliozę lub inną chorobę?

Coś mnie ugryzło w nogę parę razy na wychowaniu fizycznym na dworze. Na początku podejrzewałam, że ugryzł mnie komar, bo zobaczyłam tego owada, jednak teraz mam wątpliwości. Wszystkie ugryzienia mnie pieczą, swędzą i w środku jest twarde. Na około jedno z ugryzień jest powiększone na 6/7 cm. Jest spuchnięte bardzo. Boli mnie. Nie wiem co mam zrobić?

Proszę mi pomóc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Na podstawie Pani opisu boreliozę można wykluczyć, ponieważ by do niej doszło kleszcz powinien przebywać w ciele człowieka powyżej 24 godzin. Również charakter zmian nie jest typowy.

Najprawdopodobniej mogły Panią pogryźć mrówki bądź komary. Jeżeli nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, np. poprzez rozdrapywanie miejsc ukąszeń, nić innego nie zagraża. Zmiany samoistnie ustąpią, a w celu zmniejszenia dolegliwości można je posmarować np. fenistil żelem, bądź innym preparatem bez recepty, stosowanym przede wszystkim po ugryzieniu komarów.

W razie dalszych wątpliwości bądź nasilania się opisanych zmian - proponuję wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Serdecznie pozdrawiam!