Czy wyniki badań wskazują na to, że mam boreliozę?

Uprzejmie proszę o odpowiedź. Poniżej podaję wynik badania krwi w kierunku boreliozy. Czy jest to wynik potwierdzający, że mam boreliozę czy że jej nie mam? Borelioza IgG: 28,76 RU/ml, <16 RU/ml - wynik negatywny, 16-22 RU/ml - wynik graniczny, >22 RU/ml - wynik pozytywny. Borelioza IgM: 8,24 RU/ml, <16 RU/ml - wynik negatywny, 16-22 RU/ml - wynik graniczny, >22 RU/ml - wynik pozytywny.

Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Ten wynik oznacza, że nie ma świeżego zakażenia. Jednakże na pewno miała Pani kiedyś kontakt z krętkami boreli. Czy nie ma ich teraz w ustroju (borelioza potrafi wylęgać się utajona przez wiele lat)? Medycyna nie ma jeszcze środka, by odpowiedzieć na to pytanie z całą pewnością. Dlatego nie wiadomo, czy taki przypadek jak Pani, zostawić bez leczenia, leczyć krótko, czy leczyć długo.

Z tego względu wśród lekarzy są dwa fronty. Jedna grupa uważa, że boreliozę powinno się leczyć krótko lub wcale, jeśli przeciwciała są w niskim mianie lub nie ma wczesnego zakażenia; natomiast druga uważa, że leczenie powinno być takie, jak przy innych krętkowicach, czyli znacznie dłuższe i większymi dawkami leków. Niestety, istnieją dowody na poparcie zarówno pierwszej, jak i drugiej tezy. Faktem jest też, że ludzie po krótkim leczeniu rozwijają późne stadia boreliozy zaledwie w niewielkim procencie, ale jednak się to zdarza.