Czy mam dobrą wagę do wzrostu?

Dzień dobry! Chciałabym aby w końcu ktoś odpowiedział na moje pytanie. Mam 13 lat i niestety tylko 144cm wzrostu. Chciałam zapytać czy mam dobra wagę do wzrostu.? I co bym mogła zrobić żeby nie być taką niską.? Zdaję sobie sprawę że raczej nic, ale proszę o pani/pana radę. Z góry ślicznie dziękuję i pozdrawiam. :)

Witaj,

niestety nie mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie, czy masz dobrą wagę do wzrostu, ponieważ podajesz tylko swój wzrost i wiek, a nie podajesz wagi.

Natomiast jeżeli chodzi o Twój wzrost to faktycznie na siatkach centylowych mieści się on nieznacznie poniżej 3 centyla, co oznacza, ze jesteś niższa niż ponad 97% Twoich rówieśniczek. Z tym problemem powinnaś udać się najpierw do lekarza pediatry, który powinien najpierw wykluczyć chorobowe przyczyny niedoboru wzrostu. Na pewno też pediatra skieruje do endokrynologa, który m.in. wykona badania w kierunku tarczycy i hormonu wzrostu. Porozmawiaj o tym z rodzicami i poproś o umówienie wizyty.

Oczywiście warto też przeanalizować wzrost rodziców, często niski wzrost uwarunkowany jest genetycznie. Jeżeli jednak Twoi rodzice nie są niscy, może masz wolniejsze tempo wzrostu niż Twoi rówieśnicy. Zapytaj rodziców, jak oni rośli w porównaniu z innymi.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Agnieszka Kuczewska