Czy mam nadwagę, jeżeli tak, to ile kilogramów mam schudnąć?

Mam 14 lat i jestem gruba. Mam 163 cm wzrostu i ważę 58,5 kg. Chciałabym schudnąć 10 kg, moim problemem jest to, że jem prawidłowo, liczę kalorie i nigdy nie przekraczają one 1200-1700 kcal. Moja mama uważa, że ważę prawidłowo i nie pozwala mi na dietę. Dodam jeszcze, że ćwiczę 4 razy w tygodniu, dodatkowo wracam ze szkoły co drugi dzień pieszo ok. 700 m. Proszę o pomoc.

Witaj,
Twoja aktualna waga jest prawidłowa, mieści się w normie. Na pewno należy Ci się pochwała za aktywność fizyczną. Dobrze, że chodzisz pieszo i że ćwiczysz.
Nie wiem dokładnie, jak się odżywiasz, ale w Twoim wieku 1200 kcal to stanowczo za mało. Twoje zapotrzebowanie energetyczne to ok. 2450 kcal (przy umiarkowanej aktywności fizycznej). Możesz jeść ok. 300 kcal mniej, czyli ok. 2150 kcal. Niższe spożycie jest dla Ciebie niekorzystne, bo rośniesz i rozwijasz się. Dodatkowo zbyt niskie spożycie kalorii spowalnia metabolizm - czyli mniej jesz i nie chudniesz.
Nie jest Ci potrzebna żadna dieta. To co pomoże Ci utrzymać prawidłową wagę to zdrowe nawyki żywieniowe i aktywny styl życia.
Pamiętaj, żeby jeść regularnie (5 posiłków dziennie, co 3 godziny, o stałych porach). Zrezygnuj z tzw. pustych kalorii (fast foody, chipsy i inne słone przekąski, słodycze i pieczywo cukiernicze np. drożdżówki, słodzone napoje), a jedz dużo warzyw i owoców, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, chude mięso, ryby, rośliny strączkowe. Pij dużo wody, wysypiaj się.
Więcej szczegółów nt. zdrowych nawyków żywieniowych i piramidy zdrowego żywienia znajdziesz w załączonych linkach.
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki